niedziela, 16 grudnia 2012

Na dąbrowskim Poligonie Poetów

Wspaniała poetycka uczta



Podaję za: www.dabrowa-gornicza.pl
Wygenerowano: 2012-12-16/22:18:28
Na


Na dąbrowskim poligonie
Redakcja: Anna Zubko
Dodany: 5.12.2012

Nagrodzone wiersze

Z czym kojarzy się poligon, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ale żeby poligon odbywał się w centrum aglomeracji miejskiej – tego jeszcze nigdy nie było! A jednak, od czerwca 2012 roku w Dąbrowie Górniczej miały miejsce aż trzy.



A gdzie dokładniej? Dąbrowska Brygada, w osobach: Patryk Chrzan, Jarosław Moździerski, Bartosz Wiczkowski i Marzena Orczyk-Wiczkowska, zorganizowała je w Muzeum Miejskim „Sztygarka”, ale... był to Poligon Poetów.



Chociaż nikt nie strzelał, to jednak toczył się prawdziwy bój. W szranki stawali zapraszani utytuowani już poeci: Patryk Chrzan, Krzysztof Tomanek (autor debiutanckiego tomiku pt. „Zaimek Tutaj”), Bartosz Wiczkowski (autor debiutanckiego tomiku pt. „Północna strona”, reprezentant Dąbrowskiej Brygady Poetyckiej), Paweł Kobylewski (poeta przed debiutem książkowym, członek bytomskiej grupy poetyckiej „Obok sceny”), Barbara Gruszka-Zych (autorka tomików: „Napić się pierwszej wody”, „Teren Prywatny”, „Nic się nie stało”, „Pali się mój próg”, „Zapinając kolczyki”, „Podróż drugą klasą”, „Sprawdzanie obecności”, „Ile kosztuje łąka”, „Muchy i ludzie”, „Ostatnie śniadanie”, „Mężczyzna i kobieta przed kremacją”, „Szara jak wróbel”, „Śpię z tobą pod skórą”, „Dzban pełen ognia”; autorka reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…” oraz wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”; jej wiersze tłumaczone były na język litewski, rosyjski, ukraiński, białoruski, niemiecki, czeski, węgierski, włoski, angielski, arabski) i Hanna Dikta (laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich, publikująca m.in. w "Pograniczach", "Arkadii", "Arteriach", "Migotaniach", "Toposie", "Odrze" i "Śląsku"; debiutowała książką poetycką pt. "Stop-klatka"). W tych potyczkach nie było jednak ani zwycięzców, ani zwyciężonych.



Podczas każdego z Poligonów Poetów rozgrywane były także Turnieje Jednego Wiersza, a te przeznaczono dla wszystkich poetów chętnych do udziału rywalizacji.



Brały w nich udział (zgodnie z regulaminem) osoby powyżej 15 roku życia, które w osobistej prezentacji, trwającej nie dłużej niż 3 minuty, czytały poetycki utwór.


Oczywiście, musiał on być własnego autorstwa, napisany w języku polskim, nie nagradzany na innych konkursach oraz nie drukowany w czasopismach literackich czy też publikacjach książkowych.



Wśród laureatów znaleźli się:



Zwycięzcy I Poligonu Poetów:


Daria Dziedzic z Dąbrowy Górniczej (absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z zakresu bibliotekoznawstwa) – I Nagroda,
Wiktoria Szumiata z Będzina (uczennica kl. I Ogólnokształcącego Liceum Katolickiego w Dąbrowie Górniczej) – II Nagroda,
Arkadiusz R. Skowron z Czeladzi – III Nagroda;




Zwycięzcy II Poligonu Poetów:


Wiktoria Szumiata – I Nagroda,
Daria Dziedzic – I wyróżnienie,
Grzegorz Kazibudzki – II wyróżnienie;



Zwycięzcy III Poligonu Poetów:

Daria Dziedzic - I Nagroda,
Wiktoria Szumiata - II Nagroda,
Adrian Witczak z Sosnowca (absolwent historii) - III Nagroda


Jak mówią organizatorzy Poligon Poetów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na spotkania przychodzą nie tylko mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. W ostatnim Turnieju uczestniczyło 9 poetów z Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Olkusza oraz Łaz. Spotkanie młodych artystów uświetniła swoim recitalem śpiewająca i grająca na gitarze Mariola Konieczna, autorka poetyckich piosenek. Całość prowadził Bartosz Wiczkowski.



Po Nowym Roku planuje się kontynuację spotkań. Następne z nich odbędzie się w lutym.

Milośników poezji zapraszamy!



Wszelkie dostępne informacje o Poligonie:


http://www.facebook.com/BrygadaPoetycka?ref=ts&fref=ts

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz